ROSTER OF 57 SET TO REPRESENT TEAM USATF AT WORLD ATHLETICS INDOOR CHAMPIONSHIPS GLASGOW 24

INDIANAPOLIS — Team USATF Thursday announced complete rosters for the 2024 World Athletics Indoor Championships, featuring 18 Tokyo Olympians, 33 World Championships 2023 team members, and 16 returnees from the U.S. contingent that competed in the 2022 World Indoor Championships in Belgrade.

The 19th edition of the World Indoor Championships will be held at Glasgow’s Emirates Arena from March 1-3, bringing in almost 700 of the world’s top track and field athletes to Scotland to compete for medals and more than $2 million in prize money. At Belgrade 22, the U.S. dominated the medal table with 19 total medals, three of them gold, and they carried on their dominance outdoors at Budapest last summer, tallying 29 total medals, 12 of them gold.

Olympic and World Championships gold medalists Ryan Crouser and Katie Moon head the men’s and women’s rosters, respectively, and will be joined by Budapest individual gold medalists Noah LylesGrant Holloway and Chase Jackson.

Christian ColemanChristopher BaileyTrevor BassittMatthew Boling and Alexis Holmes, who won relay gold last summer, are also slated to compete, while Holloway and Sandi Morris are back to defend the World Indoor titles they won in 2022. Morris is seeking a second straight women’s pole vault crown and world record holder Holloway is looking to continue his 10-year unbeaten streak in the men’s 60H. He bettered his own world indoor record with a 7.27 in the heats at the USATF Indoor Championships in Albuquerque last weekend.

WOMEN’S ROSTER BY EVENT

NAME/EVENT
RESIDENCE
ASSOCIATION

60

Aleia Hobbs
Geismar, LA
Southern

Mikiah Brisco
Baton Rouge, LA
Southern

Celera Barnes
Round Rock, TX
Texas Southern

400

Alexis Holmes
Hamden, CT
Connecticut

Talitha Diggs
Hellertown, PA
Mid-Atlantic

800

Allie Wilson
Atlanta, GA
Georgia

Addison Wiley
Huntington, IN
Indiana

1500

Nikki Hiltz
Flagstaff, AZ
Arizona

Emily Mackay
Endicott, NY
New England

3000

Elle St. Pierre
Enosburg, VT
New England

Josette Andrews
Boulder, CO
Colorado

60H

Masai Russell
Upper Marlboro, MD
Potomac Valley

Christina Clemons
Irving, TX
Southwestern

High Jump

Vashti Cunningham
Las Vegas, NV
Nevada

Pole Vault 

Katie Moon
Powder Springs, GA
New York

Sandi Morris
Mableton, GA
Arkansas

Long Jump

Tara Davis-Woodhall
Fayetteville, AR
Southwestern

Monae’ Nichols
Winter Haven, FL
Florida

Triple Jump

Keturah Orji
Atlanta, GA
Georgia

Jasmine Moore
Gainesville, FL
Florida

Shot Put 

Chase Jackson
Holman, NM
New Mexico

Maggie Ewen
Vermillion, SD
Dakotas

Pentathlon

Chari Hawkins
San Diego, CA
San Diego-Imperial

Relay Pool

Quanera Hayes
Hope Mills, NC
North Carolina

Bailey Lear
Athens, GA
Georgia

Jessica Wright
Leander, TX
Texas Southern

Na’Asha Robinson
Ogden, UT
Utah

Maya Singletary
Raeford, NC
North Carolina

MEN’S ROSTER BY EVENT

NAME/EVENT
RESIDENCE
ASSOCIATION

60

Noah Lyles
Clermont, FL
Florida

Christian Coleman
West Columbia, SC
South Carolina

400

Brian Faust
Stone Mountain, GA
New Jersey

Jacory Patterson
Columbia, SC
South Carolina

800

Bryce Hoppel
Dallas, TX
Southwestern

Isaiah Harris
Lewiston, ME
Pacific Northwest

1500

Cole Hocker
Eugene, OR
Oregon

Hobbs Kessler
Ann Arbor, MI
Michigan

3000

Yared Nuguse
Boulder, CO
Colorado

Olin Hacker
Flagstaff, AZ
Arizona

60H

Grant Holloway
Gainesville, FL
Florida

Trey Cunningham
Tallahassee, FL
Florida

Cameron Murray
Atlanta, GA
Georgia

High Jump

Shelby McEwen
Abbeville, MS
Southern

Vernon Turner
Norman, OK
Oklahoma

Pole Vault 

Chris Nilsen
Vermillion, SD
New York

Sam Kendricks
Oxford, MS
Southern

Long Jump

Jarrion Lawson
Rogers, AR
Arkansas

Will Williams
Jonesboro, AR
Arkansas

Triple Jump

Chris Benard
Chula Vista, CA
San Diego-Imperial

Donald Scott
Gainesville, FL
Michigan

Shot Put 

Ryan Crouser
Farmington, AR
Arkansas

Roger Steen
Bloomer, WI
Wisconsin

Heptathlon

Harrison Williams
Chula Vista, CA
North Carolina

Relay Pool 

Chris Bailey
Fayetteville, AR
Arkansas

Paul Dedewo
Phoenix, AZ
Arizona

Matthew Boling
Cayce, SC
South Carolina

Trevor Bassitt
Gainesville, FL
Ohio

Wil London
Waco, TX
Southwestern

TEAM USATF STAFF 

NAME
POSITION

Bonnie Edmondson
Women’s Head Coach – Throws

Kibwe Johnson
Men’s Head Coach – Throws

Connie Teaberry
Women’s Jumps/Multis

Kris Mack
Men’s Jumps/Multis

David Oliver
Women’s Sprints/Hurdles

Cedric Hill
Men’s Sprints/Hurdles

Cristy Snellgroves
Women’s Distance

Devon Martin
Men’s Distance

Marsha Seagrave
Women’s Head Manager

Kenny Banks
Men’s Head Manager

Sandra Farmer-Patrick
Event Manager

Nick Polk
Event Manager

Mike Marsh
Head Men’s Relay Coach

Mechelle Freeman
Head Women’s Relay Coach

Todd Arnold
MD (USATF Staff)

Dru Lopez
DC

Harris Patel
Head ATC

Chris Yee
LMT

Chris Stanley
Sports Psych

Jade Lee
USOPC Dietitian

Christie Coad
ATC (RMP – USATF Staff)

Kiki Cruickshank
ATC (RMP – USATF Staff)

Brittany Garcia
ATC (RMP – USATF Staff)

​ 

 

By