Kip Keino Classic
Moi International Sports Centre, Kasarani, Nairobi (KEN) – 13 May 2023

Men’s 100m
Final                             Wind: -0.5
1 Ferdinand OMANYALA              KEN        9.84
2 Kenneth BEDNAREK                USA        9.98
3 Marvin BRACY-WILLIAMS           USA       10.03
4 Emmanuel ESEME                  CMR       10.03
5 Brandon CARNES                  USA       10.14
6 Pablo MATEO                     FRA       10.18
7 Jerome BLAKE                    CAN       10.20
Steven ODHIAMBO                 KEN          DQ

Men’s 200m
Final                             Wind: +0.9
1 Aaron BROWN                     CAN       20.12
2 Kyree KING                      USA       20.18
3 Joseph FAHNBULLEH               LBR       20.19
4 Filippo TORTU                   ITA       20.30
5 Mouhamadou FALL                 FRA       20.49
6 Blessing Akwasi AFRIFAH         ISR       20.76
7 Isaac MAKWALA                   BOT       20.80
8 Jake DORAN                      AUS       20.87

Men’s 400m
Final
1 Muzala SAMUKONGA                ZAM       44.25
2 Vernon NORWOOD                  USA       44.68
3 Gilles BIRON                    FRA       45.52
4 Bonface Ontuga MWERESA          KEN       45.73
5 Dylan BORLÉE                    BEL       45.85
6 Kévin BORLÉE                    BEL       46.15
Machel CEDENIO                  TTO         DNF

Men’s 800m
Final
1 Emmanuel WANYONYI               KEN     1:43.32
2 Wyclife KINYAMAL                KEN     1:43.66
3 Timothy CHERUIYOT               KEN     1:44.99
4 Tshepiso MASALELA               BOT     1:45.24
5 Tolesa BODENA                   ETH     1:45.79
6 Tshepo TSHITE                   RSA     1:45.89
7 Aaron KEMEI                     KEN     1:46.20
8 Elias NGENY                     KEN     1:46.62
9 Ferguson Cheruiyot ROTICH       KEN     1:46.78
10 Collins KIPRUTO                 KEN     1:46.91
11 Nicholas Kiplangat KEBENEI      KEN     1:48.35
Khaled BENMAHDI                 ALG         DNF

Men’s 1500m
Final
1 Reynold Kipkorir CHERUIYOT      KEN     3:32.01
2 Abel KIPSANG                    KEN     3:32.70
3 Vincent Kibet KETER             KEN     3:36.92
4 Adisu GIRMA                     ETH     3:37.80
5 Kamar ETIANG                    KEN     3:37.84
6 Yohanes ASMARE                  ETH     3:38.07
7 Ermias GIRMA                    ETH     3:38.35
8 Mekonen AEMERO YELE             ETH     3:39.09
9 Ali ABDILMANA                   ETH     3:39.69
10 Boaz KIPRUGUT                   KEN     3:39.96
11 Cornelius TUWEI                 KEN     3:40.55
12 Adehena KASAYE                  ETH     3:40.68
13 Wegene ADDISU                   ETH     3:41.26
14 Simas BERTAŠIUS                 LTU     3:44.57
Abdellatif SADIKI               MAR         DNF
Mounir AKBACHE                  FRA         DNF
Samuel Naibei KIPLIMO           KEN         DNF

Men’s 5000m
Final
1 Teddese LEMI                    ETH    13:26.58
2 Ishmael ROKITTO                 KEN    13:27.34
3 Peter MARU                      UGA    13:28.14
4 Emmanuel KIPROP                 KEN    13:36.79
5 Mohamed ISMAIL                  DJI    13:44.75
6 Taha ADEM                       ETH    13:45.50
7 Cornelius KEMBOI                KEN    13:48.66
8 Felix KIBET                     KEN    13:51.85
9 Abdisa FAYISA                   ETH    14:07.12
10 Andrew KIPTOO                   KEN    14:11.92
11 Dagne TESFU                     ETH    14:15.03
12 Jirata DINKI                    ETH    14:21.04
13 Adisu NEGASH                    ETH    14:47.47
Evans KIPCHUMBA                 KEN         DNF
Simon MAYWA                     KEN         DNF

Men’s 3000mSC
Final
1 Amos KIRUI                      KEN     8:18.45
2 Abraham KIBIWOT                 KEN     8:19.71
3 Leonard Kipkemoi BETT           KEN     8:20.02
4 Leonard CHEMUTAI                UGA     8:23.53
5 Amos SEREM                      KEN     8:29.56
6 Benjamin KIGEN                  KEN     8:30.81
7 Zerihun ADUGNA                  ETH     8:33.81
8 Negasa DEKEBA                   ETH     8:38.57
9 Wesley LANGAT                   KEN     8:41.54
10 Samuel DUGUNA                   ETH     8:45.02
11 Emmanuel WAFULA                 KEN     8:49.73
12 Lawrence Kemboi KIPSANG         KEN     8:52.17
13 Elphas Toroitich NDIWA          UGA     8:54.13
Ashley SMITH                    RSA         DNF
Hilal YEGO                      TUR         DNF
Allan KIPLAGAT                  KEN         DNF
Wilberforce Chemiat KONES       KEN         DNF

Men’s Hammer Throw
Final
1 Wojciech NOWICKI                POL       79.78
2 Ethan KATZBERG                  CAN       76.38
3 Donát VARGA                     HUN       74.12
4 Hilmar Örn JÓNSSON              ISL       74.11
5 Christos FRANTZESKAKIS          GRE       73.59
6 Dominic Ongidi ABUNDA           KEN       54.79

Men’s Javelin Throw
Final
1 Timothy HERMAN                  BEL       87.35
2 Anderson PETERS                 GRN       85.72
3 Ihab ABDELRAHMAN                EGY       81.04
4 Douw SMIT                       RSA       78.83
5 Julius YEGO                     KEN       77.24
6 Rolands ŠTROBINDERS             LAT       77.21
7 Manu QUIJERA                    ESP       75.54
8 Artur FELFNER                   UKR       73.14
9 Leandro RAMOS                   POR       66.55

Women’s 100m
Final                             Wind: +2.5
1 Twanisha TERRY                  USA       10.86
2 Zoe HOBBS                       NZL       10.97
3 Rani ROSIUS                     BEL       11.08
4 Bassant HEMIDA                  EGY       11.09
5 Gina BASS                       GAM       11.09
6 Esther MBAGARI                  KEN       11.66
7 Teahna DANIELS                  USA       11.73
8 Monica SAFANIA                  KEN       11.80

Women’s 200m
Final                             Wind: +1.7
1 Sha’Carri RICHARDSON            USA       22.07
2 Kyra JEFFERSON                  USA       22.77
3 Shannon RAY                     USA       22.82
4 Gina BASS                       GAM       22.91
5 Arialis MARTINEZ                POR       23.05
6 Imke VERVAET                    BEL       23.21
7 Eunice KADOGO                   KEN       24.46
8 Leni SHIDA                      UGA       24.88

Women’s 800m
Final
1 Mary MORAA                      KEN     1:58.83
2 Netsanet DESTA                  ETH     2:00.14
3 Vivian Chebet KIPROTICH         KEN     2:00.54
4 Tigist GIRMA                    ETH     2:00.97
5 Prudence SEKGODISO              RSA     2:01.19
6 Naomi KORIR                     KEN     2:01.82
7 Naumglorious CHEPCHUMBA         KEN     2:05.32
8 Oratile NOWE                    BOT     2:05.61
Milicent NDORO                  KEN         DNF

Women’s 1500m
Final
1 Janat CHEMUSTO                  UGA     4:01.79
2 Nelly CHEPCHIRCHIR              KEN     4:04.56
3 Hawi ABERA                      ETH     4:06.15
4 Winfred Mutile YAVI             BRN     4:06.34
5 Lydia Jeruto LAGAT              KEN     4:07.02
6 Dadi BUBE                       ETH     4:07.05
7 Winny CHEBET                    KEN     4:07.32
8 Sarah CHELANGAT                 UGA     4:08.00
9 Edinah JEBITOK                  KEN     4:09.11
10 Brenda CHEBET                   KEN     4:09.49
11 Ksanet ALEM                     ETH     4:09.88
12 Souhra ALI MOHAMED              DJI     4:21.00
13 Peninnah Wangari WACHIRA        KEN     4:23.26
Angelika CICHOCKA               POL         DNF
Sylvia Chematui CHESEBE         KEN         DNF

Women’s 5000m
Final
1 Beatrice CHEBET                 KEN    15:15.82
2 Margaret Chelimo KIPKEMBOI      KEN    15:16.28
3 Judith KIYENG                   KEN    15:16.66
4 Caroline NYAGA                  KEN    15:20.01
5 Grace Loibach NAWOWUNA          KEN    15:27.01
6 Tsige DEBAY                     ETH    15:35.25
7 Betty CHELANGAT                 KEN    15:38.09
8 Mirriam CHEROP                  KEN    15:38.12
9 Maureen JEPKOECH                KEN    16:07.05
10 Nancy CHEROP                    KEN    16:12.78
11 Lilian Kasait RENGERUK          KEN    16:52.94
12 Quailyne Jebiwott KIPROP        KEN    17:00.06
Mary NYARUAI EKIRU              KEN         DNF
Deborah CHEMUTAI                KEN         DNF

Women’s 3000mSC
Final
1 Beatrice CHEPKOECH              KEN     9:13.51
2 Faith CHEROTICH                 KEN     9:15.08
3 Jackline CHEPKOECH              KEN     9:25.63
4 Lomi MULETA                     ETH     9:30.66
5 Doris Lengole CHEROP            KEN     9:41.38
6 Caren CHEBET                    KEN     9:44.32
7 Aynalem DESTA                   ETH     9:48.79
8 Celestine BIWOTT                KEN     9:49.29
9 Purity KIRUI                    KEN     9:51.60
10 Fancy CHERONO                   KEN     9:55.57
11 Berhan GEBREGIWRGS              ETH     9:57.01
12 Pamela KOSGEI                   KEN    10:04.55
Betty CHEPNGENO                 KEN         DNF

Women’s High Jump
Final
1 Yaroslava MAHUCHIKH             UKR        2.00
2 Laura ZIALOR                    GBR        1.90
3 Kateryna TABASHNYK              UKR        1.86
4 Yuliia LEVCHENKO                UKR        1.86
5 Solène GICQUEL                  FRA        1.86
5 Yelizaveta MATVEYEVA            KAZ        1.86
7 Kimberly WILLIAMSON             JAM        1.82
8 Maryna KOVTUNOVA                UKR        1.78

Women’s Hammer Throw
Final
1 Janee’ KASSANAVOID              USA       74.25
2 Janeah STEWART                  USA       71.43
3 Anita WŁODARCZYK                POL       70.27
4 Bianca Florentina GHELBER       ROU       69.62
5 Beatrice Nedberge LLANO         NOR       67.52
6 Vanessa STERCKENDRIES           BEL       67.28
7 Kati OJALOO                     EST       62.65
8 Roseline Nyachama RAKAMBA       KEN       54.01

​ 

 

By